/> تعمیر مشعل اخگر - بهینه سازی مصرف انرژی
تعمیر مشعل اخگر
تعمیرات مشعل گازی اتمسفریک و بدون صدای اخگر
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


دفتر خدمات شرکت اخگر در تهران
آماده سرویس دهی منصفانه به کلیه مصرف کنندگان محصولات شرکت اخگر توسط سرویسکاران متعهد و کار آزموده میباشد
تلفن : 021.88195425

مدیر وبلاگ : علیرضا احمدی
نویسندگان

امروزه به جرات می توان گفت مهمترین بحرانی كه بشر با آن دست به گریبان است بحران انرژی است و هرچه زمان می گذرد این بحران خود را بیشتر نشان می دهد. منابع سوخت های فسیلی كم كم رو به اتمام است، تولید برق توسط انرژی هسته ای نیز هزینه اولیه سنگینی در بردارد ضمن آنكه در مقیاس گسترده آلاینده های محیطی تولید می كند.

تمامی این بحران ها در كشور ما نیز وجود دارد علاوه بر آنكه افزایش جمعیت روز به روز نیاز به انرژی را افزایش می دهد بنابراین یكی از مهمترین دغدغه های مسئوولان كشور مدیریت انرژی است كه به دو قسمت مدیریت تولید و مدیریت مصرف تقسیم می شود.

كل انرژی مصرفی در ساختمان های ایران معمولاً به دو قسمت گاز و برق تقسیم می شود از گاز برای پخت و پز، گرم كردن محیط و گرم كردن آب مصرفی و از برق برای روشنایی، خنك كردن و گرم كردن محیط و وسایل برقی خانگی استفاده می كنیم. بنابراین مسئله صرفه جویی در مصرف انرژی به چند بخش ذیل تقسیم می شود:

بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان

الف) گرمایش و سرمایش ساختمان

 با توجه به این كه در كشور ما گونه های مختلف آب و هوایی وجود دارد میزان انرژی مورد نیاز هر منطقه برای سرمایش یا گرمایش متفاوت است.

مسلماً در شهرهایی كه نیاز انرژی زیاد است رعایت مشخصات فنی ساختمان اهمیت بسیار بیشتری دارد.

با توجه به مقدمات فوق در مورد سرمایش و گرمایش ساختمان رعایت موارد ذیل شایان ذكر است:

1-حتی المقدور تعداد و مساحت بازشوها (درب و پنجره) را در ساختمان كاهش دهیم.

2-نمای شیشه ای میزان انرژی مورد نیاز ساختمان را افزایش می دهد پس بهتر است در نما كمتر از شیشه استفاده كنیم.

3-دیوارهای خارجی ساختمان حداقل ضخامت 20 سانتی متر داشته باشد و در آن حتماً از آجر مجوف (سوراخدار) استفاده شود همچنین اگر امكان دارد از یك لایه عایق (مثلاً پلاستی فوم) در وسط دیوار استفاده كنیم كه در این صورت چنین دیواری ایده آل خواهد بود.

4-دمای داخل ساختمان را به شكل مطلوب برای عموم تنظیم كنیم (دمای متعارف) به طوری كه در تابستان محیط را بیش از حد خنك و در زمستان بیش از حد گرم نكنیم (درجه حرارت مطلوب استاندارد در تابستان 21 درجه سانتیگراد و در زمستان 19 درجه سانتیگراد است)

5-حتی المقدور از سیستم های جدید تهویه در ساختمان استفاده كنیم مثلاً استفاده از شوفاژ به بخاری برتری زیادی دارد و استفاده از سیستم گرمایش از كف نسبت به رادیاتور مزیت دارد.

6-برای كلیه سقف های ساختمان خصوصاً طبقه اول به پاركینگ و بام از عایق مناسب (مثلاً پلاستی فوم) استفاده كنیم.

7-در كلیه پنجره های خارجی حتماً از شیشه دو جداره استفاده كنیم.

8-برای در و پنجره های خارجی از UPVC و یا آلومینیمی كه بین آن مواد عایق استفاده شده است (آلومینیم ترمال بریك) و یا چوب استفاده كنیم.

9-درز بندی مناسب در و پنجره ها خصوصاً اندازه گیری درست زیر درها به طوری كه حداقل فاصله برای عبور هوا وجود داشته باشد و پر كردن آن فاصله با نوارهای درز بند بسیار مهم است همچنین از دریچه های هواكش مناسب استفاده كنیم كه در فصل زمستان كاملاً بسته شده و از ورود و خروج هوا جلوگیری كامل به عمل می آورد.

10- فضاهای كنترل شده و كنترل نشده را به شكل مناسب از هم جدا كنیم به طوری كه تبادل حرارتی بین این فضاها به حداقل برسد (منظور از فضای كنترل نشده فضاهایی است كه لازم نیست دمای آن به شكل مطلوب برای بدن انسان تنظیم شده باشد مثل انباری و یا حمام كه در تابستان نیاز به خنك شدن ندارد).

11-در مناطق با نیاز سرمایی زیاد از سایبان های مناسب در جلو پنجره ها استفاده كنیم (زاویه و ابعاد سایبان با توجه به عرض جغرافیایی منطقه و جهت قرار گرفتن پنجره قابل محاسبه است).

12- روی سطح سیستم های خنك كننده مثل كولرهای آبی سایه مناسب ایجاد كنیم به طوری كه در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار نگیرد و همچنین موتور خانه شوفاژ را به طور كامل عایق بندی كنیم.

بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان

ب) آب گرم مصرفی

 برای كم كردن مصرف انرژی لازم برای گرم كردن آب بهتر است به نكات زیر توجه نماییم:

1-برای تهیه آب گرم بهتر است از سیستم های جدید تاسیساتی استفاده كنیم مثلاً استفاده از آبگرمكن دیواری به آبگرمكن مخزنی برتری دارد و استفاده از پكیج از آبگرمكن دیواری مناسب است.

2-دمای آبگرم مصرفی را تنظیم نماییم هرگز نگذاریم آب آنقدر گرم شود كه سوختن دست را موجب شود دمای مطلوب معمولاً حدود 30 تا حداكثر 50 درجه سانتیگراد می باشد اما بهتر است در شرایط معمولی خصوصاً تابستان از دمای زیر 40 درجه استفاده كنیم.

3-برای سیستم لوله كشی از لوله های عایق مثل لوله پلی پروپیلن و یا چند لایه با روكش فوم استفاده كنیم این مطلب در مورد لوله های شوفاژ نیز صادق است و در صورت استفاده از سیستم گرمایش از كف زیر لوله ها حتماً از فوم عایق استفاده شود.

4-برای انتقال آب گرم سعی كنیم از حداقل فاصله بین منبع گرما و محل مصرف استفاده كنیم تا دمای آب بین منبع گرما و محل مصرف تغییر نكند.

بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان

ج) پخت و پز:

 نكات ذیل در كاهش مصرف انرژی برای پخت و پز بسیار موثر است:

1-برای پختن غذا از آب گرم استفاده نماییم تا حداقل انرژی برای گرم كردن آب در فضای باز مصرف شود.

2-برای هر مقدار غذا از ظرف با اندازه مناسب استفاده شود.

3-برای پخت غذا ترجیحاً از ظروف شیشه ای (پیركس) استفاده نشود چون شیشه اساساً رسانای خوبی برای گرما نیست بنابراین بهتر است از ظروف شیشه ای برای نگهداری غذای گرم استفاده شود و برای پخت ظروف فلزی بر ظروف شیشه ای برتری دارد.

4-همیشه استفاده از فر نسبت به شعله های روی اجاق مصرف انرژی كمتری را موجب می شود پس سعی كنیم استفاده از فر را در پختن غذاهای خود افزایش دهیم.

5-برای هر اندازه ظرف از سایز شعله مناسب آن استفاده كنیم مثلاً برای ظروف كوچك از شعله بزرگ و برای ظروف بزرگ از شعله خیلی كوچك استفاده نكنیم.

6-برای گرم كردن غذا از اجاق های مایكروویو استفاده كنیم چون در مدت كوتاهی و با انرژی كمی غذا را گرم می كنند ولی برای پخت و پز از این اجاق ها كمتر استفاده كنیم چون زمان پخت طولانی و مصرف انرژی بیشتری نسبت به گاز دارند.

بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان

د) روشنایی و مصارف برق ساختمان

 برای كاهش مصرف برق توجه به نكات زیر ضروری است:

1-در همه مكان ها خصوصاً مكان هایی كه به مدت زیادی در طول شبانه روز نیازمند روشنایی هستند از لامپ های كم مصرف به جای لامپ های سنتی پر مصرف استفاده كنیم.

2-طراحی ساختمان را به متخصصین آن ها بسپاریم تا با طراحی مناسب در اكثر فضاها در روشنایی روز نیازی به روشن كردن چراغ نباشد.

3-درصورت عدم استفاده از لامپ كم مصرف، اولاً حداقل توان مورد نیاز برای روشنایی استفاده شود ثانیاً در سقف و پشت لامپ، رفلكتورهای مناسب كار شود تا بازتاب نور كمك بیشتری به روشن تر شدن محوطه و در نتیجه توان مصرفی كمتر كند.

4-تعداد كلیدها را در فضاهای مختلف به جهت كنترل میزان روشنایی در ساعات مختلف شبانه روز افزایش دهیم. مثلاً وقتی كه می خواهیم تلویزیون تماشا كنیم ممكن است بخواهیم روشنایی را كاهش دهیم. اگر برای هر لامپ درون یك فضا كلید جداگانه ای وجود داشته باشد انجام این كار ممكن است.

5-در راهروها و فضاهای عمومی از سنسور برای روشن شدن فضا استفاده كنیم و خاموش شدن چراغ را نیز با زمان مشخصی كنترل نماییم.

6-در نمای ساختمان از نورپردازی (در حالی كه واقعاً نیازی به این كار وجود ندارد) بپرهیزیم و اگر در یك ساختمان تجاری واقعاً نیاز به این كار بود در ساعات بعد از نیمه شب و در طول روز حتماً این چراغ ها را خاموش نماییم.

7-از وسایل برقی پرمصرف در حالی كه نیازی به استفاده از آن نیست استفاده نكنیم مثلاً در مناطقی كه نیازی به استفاده از كولر گازی وجود ندارد بهتر است از كولرهای آبی كه كم مصرف تر هستند استفاده كنیم.

شاید رعایت كلیه موارد فوق برای همه ما امكان پذیر نباشد ولی برای هر یك از ما رعایت تعدادی از آنها قطعاً امكان پذیر است كه در صورت رعایت می تواند بسیار كمك كننده باشد. نكته بسیار مهم این كه باید بحران انرژی را خیلی جدی بگیریم و دقت داشته باشیم كه منابع انرژی موجود فقط مربوط به نسل ما نیست و نسل های آینده نیز باید از این منابع استفاده كنند،‌ضمن آنكه مقدار مصرف انرژی و هدر رفت آن امروزه میزانی است برای پیشرفتگی یك كشور پس اگر قدمی هر چند كوچك برای بهینه سازی مصرف انرژی برداریم به پیشرفت كشور كمك بسیاری نموده ایم البته فراموش نكنیم كه مدیریت تولید و توزیع انرژی نیز مبحث بسیار مهمی است كه مسؤولان كشور باید توجه كافی به آن بنمایند.

امیدواریم با تلاش همه ایرانیان كشوری آباد داشته باشیم و كاری كنیم كه هیچ نسلی در آینده دچار كمبود انرژی نشود، البته این كاری است كه ما برای نوادگان خودمان انجام می دهیم.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
علیرضا احمدی
یکشنبه 27 اردیبهشت 1394
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic